Az állandó fejfájás, a koncentrációs zavar, sőt a nemi teljesítőképesség hanyatlása is a stresszes ülőmunka nem kívánt velejárója lehet. A számos munkavállaló mindennapjait megkeserítő, krónikus stressz azonban kellő odafigyeléssel – úgymint kiegyensúlyozott étkezés, rendszeres mozgás, testi-szellemi pihenés- megelőzhető.
Az őszi szezon nemcsak az iskolásoknak jelent nagy kihívást. A legtöbb iparág is ebben az időszakban kapcsol maximális üzemmódba, nem kímélve a sokat dolgozó és rendkívüli stressz hatásoknak kitett munkavállalókat. Ilyenkor a dolgozóknál gyakrabban jelentkezik panaszként a reggeli rosszullét és gyengeség, amelyek hátterére az orvosi laboratóriumi vizsgálatokat követően sem tudnak sok esetben pontos diagnózist felállítani. Ahogy a modern orvostudomány mind nagyobb hangsúllyal veszi figyelembe a biológiai elméleteken kívül a pszichológia és szociológia vívmányait is, úgy az emberek körében egyre inkább ismertté vált egy olyan legyengült állapot, amely hagyományos biológiai tesztekkel nem mutatható ki, viszont számos testi és szellemi bántalom lehet a velejárója Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ezt szub-optimális állapotnak nevezte el.
A világ lakosságának több mint egyharmada küzd ezzel a problémával, jellemzően a városi, irodai dolgozók. Ennek az állapotnak velejárója lehet: állandó fáradtság, fejfájás, alvászavar, depresszió, koncentrációs zavarok, a kiégés-szindróma, és a nemi teljesítőképesség csökkenése.
A krónikus stressz kapcsán figyelmet érdemlő a több évezredes kínai bölcsesség: „Az egészséges állapot nélkülözhetetlen feltétele a yin és yang egyensúlya.” A Hagyományos Kínai Orvoslás már több ezer éve felismerte ezt a köztes állapotot. A megelőzési módszerek közül az alábbiak a leghatékonyabbak:
– A megelőzés feltétele a kiegyensúlyozott étkezés: a Hagyományos Kínai Orvoslás tapasztalatai szerint reggel 7-9 óra között legerősebbek az emésztési funkciók, ekkor kell biztosítanunk szervezetünk számára a szükséges aminosavakat, vitaminokat.
– Jó minőségű alvás: az optimális alvás érdekében feküdjünk le minél hamarabb. Idegrendszerünk számára a legjobb minőségű pihenést este 10 és hajnali 1 óra között tudjuk biztosítani. Eközben regenerálódik leginkább a májunk is. Immunrendszerünk ilyenkor erősödik legjobban, másnapi energiánk is ilyenkor termelődik.
– A jó közérzet és jókedv fenntartása: a hosszú irodai ülőmunkát gyakran szakítsuk meg rövis szünetekkel. Kávészünet helyett tartsunk zöldtea szünetet, amely nem csak tisztítja és méregteleníti a szervezetet, de frissítő hatással is van agyunkra, serkenti a vérkeringést, és a szellemi funkciókat.
Akupresszúrás technika is segíthet a depresszió ellen: hüvelykujjunkkal függőlegesen masszírozzuk a két mell közötti részt középvonalban (R 17-es meridián pont) 20-szor, majd könnyedén ütögessük meg öklünkkel ugyanezt a helyet 5-ször. A másik kezünkkel ismételjük meg a mozdulatsort. A terület finom masszírozásával boldogsághormon szabadulhat fel.
Szívvédő masszás:
– Jobb kezünk hüvelykujjával nyomjuk meg 10-szer a bal hónalj alatti inakat, ha zsibbadást érzünk, akkor hatásos.
– Ugyanezzel a kezünkkel ütögessük meg a bal karunkat fölülről belülről lefelé 20-szor, egyenletes közöket hagyva a karunkon.
– Ismételjük meg ezt a mozdulat sorozatot a másik kezünkkel a jobb karon.
A Hagyományos Kínai Orvoslás tanácsa szerint a heti változásokat napi étkezéseinkkel segítsük. A tradicionális yin-yang elveit, valamint a modern életvitel megfigyeléseit alapul véve az alábbi heti étkezési útmutató kidolgozásakor:
Hétfő: Májvédő nap: A hétvégi evés, ivás és szórakozás után fontos, hogy erősítsük máj meridiánunk, ezzel felkészülhessünk az egész hetes kihívásokra. Fogyasszunk tehát sok paradicsomot, sárgarépát, májból készült ételeket, igyunk sok zöldteát, és joghurtot.
Kedd: Szív meridián ápoló nap: A nehezen induló hétfő után biztosítani kell magunknak a jó hozzáállást és jókedvet. A Hagyományos Kínai Orvoslás szerint a szív játssza a főszerepet érzelmi állapotunk szabályozásában, ezért fogyasszunk a szív egészségét elősegítő galagonyát, lótuszmagot, jégretket, újhagymát, és igyunk lótuszteát.
Szerda: Léperősítő nap: A Hagyományos Kínai Orvoslás szerint az aggodalom, és a túlzásba vitt szellemi munka sérthetik a lépet. Ezen a napon fogyasszunk sok illatos ételt, például pirított szezámmagot, dió- és más magféléket, sütőtököt, köleskását, eperlevél-teát, melyekkel támogatjuk lépünk működését.
Csütörtök: Tüdő-meridián tonizáló nap: ezen a napon ápoljuk tüdő meridiánunkat sok méz, propolisz, fogyasztásával. Igyunk főzetet szerzetesek körtéjéből.
Péntek: Vese energiavédő nap: Az egész heti munka fáradalmai után védenünk kell vese funkciónkat, amely hatással van hormonegyensúlyunkra is. Ekkor fogyasszunk diót, C-vitaminban gazdag növényeket.
Szombat: Méregtelenítő nap: A hétvégén és munkaszüneti napokon fordítsunk több figyelmet egészségünkre. Szerezzünk be friss zöldségeket, gyümölcsöket, és kezdjük a napot csalánteával, krizantém virág teával. Frissen facsart gyümölcslevek fogyasztásával pótoljuk szervezetünk számára a szükséges folyadékot és vitaminokat. Együnk zöldbabból készült ételeket.
Vasárnap: Lelki felfrissülés napja: A vasárnap legyen a családé, a barátoké. Ebédeljünk együtt, hallgassunk zenét, kiránduljunk, sportoljunk a friss levegőn. A jó kedv, elégedettség hozzájárul belső egyensúlyunk, egészségünk megőrzéséhez.