Az vagy, amit megeszel
Életmód és diétás tanácsadás
Az emberi test napi energiájának keringése olyan kifinomult, precízen összehangolt rendszer, amelynek ismerete egyaránt segítséget nyújt a diagnózis, a kezelés és az egészségvédelem során.
Állapotfelmérés
Állapotfelmérés segítségével, – az étkezési szokásokra vonatkozó információkkal, valamint különböző mérési módszerekkel (pl. testtömeg, testmagasság, testzsírmérés) – határozom meg, hogy a páciens aktuális tápláltsági állapotát, és az elemzések után személyre szabott táplálkozási tervet állítok össze.
Alkatmeghatározás
A hagyományos kínai orvoslás alapalkatokat különít el. Lényeges ismernünk saját alkatunk sajátosságait, továbbá azt, hogy mely ételek előnyösek számunkra, hogy aztán ezt alapul véve az alkatunk megfelelően táplálkozunk.
Életmód – és táplálkozási tanácsadás
Életmód – és táplálkozási tanácsadás keretében alkatnak, életvitelnek megfelelő, személyre szabott helyes táplálkozási és életvezetési programot kínálok pácienseimnek.
Kövessük a biológiai óránk ritmusát
A Hagyományos Kínai Orvoslás szerint az ember és a természet szoros egységet alkot. Mivel az ember a természet része, életmódjában alkalmazkodnia kell a természet törvényeihez. A szerveink biológiai aktivitása összekapcsolódik a nap 24 órás ciklusával. Az emberi test napi energiájának keringése olyan kifinomult, precízen összehangolt rendszer, amelynek ismerete a hagyományos kínai holisztikus gyógyító eljárásokban egyaránt segítséget nyújt a diagnózis, a kezelés, és az egészségvédelem során. Az energiafázisok, vagy biológiai szervóra ismerete rendkívül hosszú történelemre tekint vissza, a hagyományos kínai orvostudomány kincstárának egyik legklasszikusabb elmélete. A nyugati orvostudomány e ciklusokat, ún. bioritmusokat szintén kiemelt fontosságúnak tartja. Az energiakeringés 24 óra alatt egy teljes ciklust ír le és ezalatt 2-2 órás periódusokban más-más meridiánban(csatornában) éri el csúcspontját az energiatelítettség, ugyanakkor összekapcsolódik az emberi szervezet vér- és qi keringésével. Tehát egy minden nap ismétlődő napi ritmus szerint egymást követően más és más szervrendszer jut aktivitásának csúcspontjára. Egészségünk megőrzésének a titka egyszerű: kövessük biológiai óránk ritmusát.
„Mielőtt meggyógyítasz valakit, kérdezd meg tőle, hogy hajlandó-e feladni azokat a dolgokat, amik beteggé tették.” Hippokratész
23 órától hajnali 1-ig:epe
23 órától hajnal egy óráig tart az epehólyag-meridián aktív időszaka. Az epehólyag megfelelő anyagcsere folyamataihoz fontos, hogy ebben az időszakban pihenjünk, mert az epehólyag csak így tud dolgozni. Ekkor leggyengébb viszont a szív, ezzel magyarázható, hogy ilyenkor leggyakoribbak a szívpanaszok és a szívbetegségek okozta hirtelen elhalálozás. Egészségvédelmi tanácsok: 23 órakor mindenképp feküdjünk le! Ha ilyenkor lepihenünk jó hatással van a csontvelő vértermelésére, és másnap reggel friss elmével és energiával telve ébredünk.
Éjjel 1-3 között: máj
Hajnali 3 és 5 óra között: tüdő
Hajnali 3 és 5 óra között van a tüdő-meridián aktív időszaka. A földön ekkor alakul a yin energia yang energiává. Az emberi szervezetben is ekkor kezd a yin energia hanyatlani, a yang energia pedig erősödni. A tüdőbetegségben szenvedőkre a köhögési roham általában ebben az időszakban tör rá erősen. Egészségvédelmi tanácsok: ilyenkor a szervezetnek bőséges oxigénellátásra van szüksége, szellőztessünk lefekvés előtt. Ha köhögésre ébred, fogyasszon egy pár korty langyos vizet mézzel, szívjon friss levegőt a nyitott ablaknál.
Öt órától hét óráig: vastagbél
Öt órától hét óráig tart a vastagbél-meridián aktív időszaka. Ilyenkor működik legélénkebben a vastagbél meridián. Ekkorra a tüdő már az egész szervezetet ellátja friss vérrel, és működésre serkenti a vastagbél-meridiánt. Egészségvédelmi tanácsok: keljünk ki az ágyból, a friss levegő nyújtózzunk párat, igyunk egy pohár meleg teát vagy tejet.
Reggel 7-9 óra között: gyomor
Délelőtt 9-11 között: lép
11 és 13 óra között: szív
11 és 13 óra között van a szív-meridián legaktívabb időszaka. A szív friss vért pumpál a szervezetbe, táplálja a szellemet, az izmokat, az inakat, erősíti a qi keringését. Ha ebben az időszakban le tudunk feküdni fél órára, az rendkívüli módon táplálja a szívet, hosszú távon pedig jelentősen csökkenti a szívbetegségek kockázatát. Sok szívbeteg hamarabb menne orvosához, ha tudná, hogy déli fáradékonysága komoly figyelmeztetője lehet a szív kezdődő gyengeségének. A Távol-Keleten 12 körül hagyományosan fél óra pihenőt tartanak, ami jelentősen csökkenti a szívinfarktus veszélyét, különösen idős korban. Egészségvédelmi tanácsok: javasolt az ebédet 13 h előtt elfogyasztani, ekkor tudjuk leginkább hasznosítani az elfogyasztott táplálékot. Ebben az időszakban fontos hogy megőrizzük lelki békénket, legyünk nyugodtak, és ha lehetőségünk van rá, sziesztázzunk egy keveset, ami semmiképpen ne legyen hosszabb egy óránál, mert különben esti álmatlanságot okozhat. A pihenő után mozogjunk egy kicsit, hogy szerveinkben megfelelő legyen a vérkeringés.
13-tól 15 óráig: vékonybél
13-tól 15 óráig a vékonybél-meridián legaktívabb időszaka. A vékonybél elválasztja a tisztát a tisztátalantól. Jelentős mennyiségű felszívódás és kisebb mennyiségű kiválasztás megy végbe benne, valamint a salakanyagok továbbítása a vastagbél felé. Ez az időszak fontos az egész napi tápanyag-szabályozás szempontjából. Ilyenkor fogyasszunk joghurtot, kefírt és jótékony bélbaktériumokat tartalmazó készítményeket, amelyekkel sokat tehetünk az immunrendszer megfelelő működésért.
15-17 h között: húgyhólyag
15-17 h között a húgyhólyag-meridián a legaktívabb. A húgyhólyag raktározza a vizeletet és a nedveket. A vizelet távozik, a még szükséges nedvek pedig tovább keringenek szervezetünkben. Ebben az időszakban a legmagasabb a test hőmérséklete. Egészségvédelmi tanácsok: ebben az időszakban tanácsos sok vizet, teát, levest fogyasztani. Ugyanakkor különösen fontos, hogy ne tartsuk vissza vizeletünket, mert káros következményei lehetnek, mivel csökkenhet a húgyhólyag rugalmassága, ami húgyúti gyulladást, férfiaknál prosztatagyulladást is okozhat.
17-19 óra között: vese
19-21 óra között: szívburok
19-21 óra között a szívburok meridián legaktívabb időszaka. A szívburok-meridián védi a szívet, őrzi a vitalitást. Ebben az időszakban távolítható el leginkább a szívet körülvevő káros energia és erősíthető leginkább a működése. Egészségvédelmi tanácsok: a szívbetegek ebben az időszakban ütögessék a szívburok-meridián pontjait fentről-lefele egészen a tenyérig mindkét karon 20-szor. A szívbajok megelőzésére tegyük ugyanezt. Ilyenkor kezdjünk el felkészülni az esti lefekvéshez. Már ne végezzünk intenzív testmozgást, mert álmatlanságot okozhat. Ajánlott viszont a séta, amely az oxigén – ellátás megnövelésével nagyon hasznos a szívburok egészsége számára.
21-23 óra között van: hármas melegítő
21-23 óra között van a hármas melegítő-meridián időszaka. A Hagyományos Kínai Orvoslás szerint a hármas melegítő hat szervet foglal magában, amelyek ebben a két órában összehangoltan együttműködnek. A hármas melegítő-meridián harmonizálja a szervezet vízháztartását és átjárása van az összes meridiánhoz. Egészségvédelmi tanácsok: ez az időszak a nyugalomé, a békés nyugodt együttlété, szexuális együttlété. A feszültség, düh, idegesség, szélsőséges érzelmi állapotok, ebben az időszakban az egész másnapi napra kihatással vannak.Bármennyire csábító, kerüljük ilyenkor a tévében is a rossz híreket, felizgató filmeket..
E biológiai óra ismerete és használata közelebb visz bennünket életműködésünk, testünk pontosabb megértéséhez, s egy egészséges napi ritmus kialakításához. Segít tisztázni bujkáló betegségeink hátterét, korábban, vagy könnyebben észrevesszük kezdődő betegségeinket, hogy még csírájában kezelhessük azokat. A hagyományos kínai felfogás szerint a biológiai óra elleni három legnagyobb vétség az esti alkohol, az éjszakai alvás előtti erős stimulálás (kávé), és a reggeli szex: ezek az egész rákövetkező naptól veszik el az energiát. Az embernek, környezetének és bioritmusának harmonizálása a hosszú és egészséges élet titka. Bármilyen erőteljes is legyen valaki, hosszú időn át következmények nélkül nem élhetünk büntetlenül e kettő ellenére. A szervórával és a környezettel összehangolt életmód révén azonban bármilyen körülmények között lehetséges harmonikus, egészséges, hosszú életet élni.