Menopauza idején
A menopauza idején – 45-55 éves kor között – a nőknél a menstruáció elmaradásával összefüggésben megjelenhetnek az alábbi tünetek: hőhullámok, izzadás, szédülés, fülzúgás, idegesség, ingerlékenység, szívdobogás, álmatlanság, esetleg az arc, szemkörnyék, és az alsó végtagok ödémás duzzanata, a csökkent étvágy és a laza széklet, de előfordulhat rendellenes vérzés, vagy nyugtalan érzelmi állapot is. Mindezt összefoglalóan változó kori, vagy nyugati terminológiával klimax-tüneteknek nevezzük, melyet a nyugati orvoslás legtöbbször hormonpótlással gyógyít. Ennek használata azonban gyakran vezethet nem kívánatos mellékhatásokhoz, daganat kialakulásához.
A hagyományos kínai orvoslás ilyenkor vesepótló, esszencia-feltöltő, yintápláló és hőt tisztító módszert alkalmaz tűk segítségével. A nagyobb klinikai hatás érdekében ezzel kombinálva gyógynövény terápiát is.
Mindenek előtt meg kell előzni az elhízást ebben a korban, mert az anyagcsere megváltozásával, lassulásával, ez sajnos hamar bekövetkezik. Az elhízott embereknek életenergia-hiányuk van. Az európai orvosi szemlélet szerint, ha az ember többet eszik, és kevesebb távozik a szervezetéből az elhízáshoz vezet, míg a Hagyományos Kínai Orvoslás megközelítése alapján akár sokat is ehet, és mégis sovány marad, ha sok belső energiával rendelkezik. A modern orvostudomány szerint a mai átlagember túltáplált. A Hagyományos Kínai Orvoslás szerint a kövérség oka az, hogy kevés energiával rendelkezik a szervezet, így nem tudja a salakanyagokat maradéktalanul eltávolítani a szervezetből, azok felhalmozódnak, és ez elhízáshoz vezet.
Klimax idején, jelentkező fáradtság, levertség is arra utal, hogy kevés a belső energia, főleg a gyomor, lép, máj és vese meridián energiája hiányos. A meridián eldugul, nincs megfelelő áramlás. A retek formájú combok például az epe meridián problémáira utalnak. A homlok területén felhalmozott zsír (ráncos homlok), puffadt arc vastagbél-problémákra utal. Az egész test kövérsége főleg a lépmeridián-problémákra utal: nem tud a nedvesség távozni a szervezetből. A derék- és vese tájékon lerakódott zsír veseproblémákra utal. Az arc háromszög területének (szem alatti és orr környéki terület) puffadtsága, a gyomorról ad információt.
Az elhízást, főleg klimax idején a gyomor és bélrendszer elégtelen működése, hormonális változások okozzák. A meridián és a testnedvesség nem jól áramlik, a salakanyag nem tud távozni és problémákat okoz. A felesleges víz és salakanyag zavarja a vérkeringést, a szív-meridiánt. A szív szivattyúként való működésében is zavar támad, ami hőhullámhoz, idegességhez vezet. A nők még menstruálnak, hormonálisan védettebbek a férfiakkal szemben a szív-érrendszeri problémákat illetően, azonban menopauza után ez a védettség megszűnik, és sajnos a statisztikák azt mutatják, hogy igen hamar behozzák a „lemaradásukat”.
Menopauza után sokkal gyakrabban fordul elő szívinfartus, agyi-történés a nők körében. Ezért érdemes többet mozogni, az életünk részévé tenni a sportot. Válasszunk korunknak megfelelő sportot, például séta, úszás, jóga.
Menopauza után a nőknek ÉVENTE 2%-al csökken a csontállománya. Ez vezet oda, hogy időskorban, már akár egy kisebb esés is combnyaktöréshez vezethet. Ezt jó észben tartani, tenni ellene. A testmozgás már önmagában gátolja bizonyos fokig a csontállomány leépülését. A csontállomány leépülésének megakadályozása érdekében fogyasszon MÁKOLAJAT.
Már fiatal korban fel kell készülni a változó korra. Ahogy a kínai közmondás tartja: kis virág korban is gondolni kell a jövőre, és nem szabad megvárni amíg lehull a levél, mert utána sokkal nehezebb pótolni az energiát. Már kis virág korban el kell kezdeni feltölteni energiával a testet, minél korábban, annál jobb.
4 lépés, amelyeket tehetünk a tünetek enyhítésére:
- lépés: Minőségi alvás. A Hagyományos Kínai orvoslás szerint az emberi test számára az alvás legértékesebb szakasza este 10 órától hajnali 1 óráig tart. Ekkor zajlik az életenergia és a vér előállítása. Minimum 8 óra alvás ajánlott, amelyet este 10-től érdemes elkezdeni. A késői fekvés, a hajnali fennmaradás még fiatal korban is nagyon kimerítik a szervezetet, amit azután nehezen lehet pótolni.
- lépés: Az epe-meridián működését rendben kell tartani. Az epe nem csak zsírbontás szempontjából nagyon fontos, de a fehérje és aminosav felszívódásban is jelentős a szerepe. A jó lelkiállapot jó epe- és májműködést tükröz. Próbáljunk jókedvűek maradni, ezzel sokat segíthetünk az epe-meridiánunk megfelelő működéséhez. Sajnos a mai világban nem könnyű mindig jókedvűnek maradni. Némi masszázzsal is segíthetünk: naponta 200 ütögetéssel masszírozzuk felső combunk külső oldalát, ezzel az epe-meridián működését stimuláljuk.
- lépés: Figyeljünk arra, hogy mit fogyasztunk. Bizonyos növények olyan biológiailag aktív anyagokat tartalmaznak, amelynek kémiai szerkezete megegyezik a női hormonokéval. Ez a kémiai anyag megtalálható a babfélékben, gabonafélékben, zöldség-, és gyümölcsfélékben. Mind közül talán a szójabab a legismertebb, amely a női hormonhoz hasonló természetes anyagot tartalmaz, alternatívát jelenthet a hiányzó hormonmennyiség természetes eredetű pótlására. A tünetek alapján kiválaszthatóak a hatásban legmegfelelőbb táplálék, így javítható a közérzet, késleltethető az öregedés, és megelőzhetők a betegségek. Izoflavonoidok fogyasztásával, amelyet a magas flavonoid tartalmú piros színű gyümölcsök pl.: galagonya, fekete ribizli is tartalmaz jelentősen javíthatunk közérzetünkön. Az akupunktúra, és a gyógynövények párhuzamos alkalmazásával, az étrendre való odafigyelés mellett a komplex kezeléssel kiemelkedő eredményeket lehet elérni. Fontos, hogy mit eszünk, mennyire nyugodt, kiegyensúlyozott, boldog az életünk.
- lépés: Igyekezzünk tisztán tartani a bélrendszerünket. Takarítsuk rendszeresen bensőnket. Naponta többször étkezzünk, meleg ételeket fogyasszunk, ami kisebb terhelést jelent a gyomornak. Nem ajánlott a hideg üdítőital, mert akadályozza a salakanyag eltávolításást. Nem ajánlott az alkohol és cigaretta sem. Végezzünk időközönként béltisztító-kúrákat.
Az étkezés öt legfontosabb eleme menopauza idején:
- Meleg legyen az étel
- Ne legyen TÚL ízesített(se túl édes, se túl sós)
- Lassan együnk
- Vegyes, változatos ételeket fogyasszunk (ne legyen egyoldalú a táplálkozásunk)
- Naponta többször együnk keveset
A nő olyan mint egy kis virág, folyamatosan öntözni, gondozni kell. A változó korra előre fel kell készülni, testben, lélekben. A legjobb a természet eszközeit alkalmazni, és nem mesterséges hormonpótlással küzdeni a tünetek ellen.